Spis treści
Czasami pojawia się drapanie w gardle, jego suchość i chrypka. Innym razem występuje silny ból gardła utrudniający przełykanie i mówienie. Jak łagodzić pojawiające się dolegliwości? Co stosować przy chrypce i podrażnieniu gardła, a co wybrać przy bardzo dokuczliwym bólu?
Ból gardła – co stosować?
Przy bólu gardła zazwyczaj w pierwszej kolejności sięgamy po prearaty miejscowe – pastylki do ssania, spraye lub płyny do płukania gardła. Ich niewątpliwą zaletą jest szybki początek działania. Na silny ból gardła można zastosować pastylki z flurbiprofenem (np. Strepsils Intensive) lub salicylanem choliny (np. Cholinex), które działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Sprawdzić powinny się też znieczulające leki na ból gardła (https://aptekadlarodziny.pl/leki-na-bol-gardla.html) z lidokainą lub benzokainą. Szybko przyniosą ulgę i ukoją bolące gardło.
Jeśli ból gardła jest wynikiem toczącej się infekcji, warto zastosować lek o działaniu antyseptycznym. Przy infekcji bakteryjnej sprawdzi się lek z chlorheksydyną (np. Gardimax Medica) lub chlorchinaldolem (np. Chlorchinaldin). Większość infekcji ma podłoże wirusowe. Można więc sięgnąć po preparat, który oprócz substancji miejscowo znieczulającej zawiera też składnik odkażający (np. Septolete Plus).
Tabletki na ból gardła (https://aptekadlarodziny.pl/tabletki-na-bol-gardla.html) nie zawsze przynoszą wystarczającą ulgę. Czasami ból bywa na tyle silny i uciążliwy, że pacjent szuka dodatkowych możliwości leczenia. Można wówczas sięgnąć po lek doustny, do połykania. Właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne posiadają np. ibuprofen i aspiryna. Leki te działają też przeciwgorączkowo, przez co mogą łagodzić jednocześnie wiele symptomów choroby.
Suchość gardła, chrypka – jak łagodzić podrażnienie gardła?
Wyżej wymienione leki warto stosować przy silniejszym bólu gardła. W przypadku chrypki, suchości gardła i pojawieniu się uczucia jego drapania, można natomiast sięgnąć po preparat o właściwościach kojących i nawilżających. Oprócz łagodzących pastylek do ssania dostępne są też spraye do gardła: https://aptekadlarodziny.pl/spray-na-bol-gardla.html. W ich składzie obecny jest porost islandzki, prawoślaz i inne składniki powlekające. Wspomagająco przy podrażnieniu gardła warto pamiętać też o preparatach ze srebrem lub tymiankiem. Suche gardło wymaga regularnego nawilżania. Oprócz stosowania preparatów powlekających warto także pamiętać o częstym przyjmowaniu płynów. Część osób odczuwa ulgę podczas picia chłodnych napojów, a inni preferują napoje ciepłe. Należy jednak unikać gorących pokarmów i napojów, które mogą dodatkowo podrażniać błonę śluzową gardła.